1. Dzisiejsza niedziela jest ostatnią niedzielą karnawału. W tradycji Kościoła rozpoczynający się okres Wielkiego Postu poprzedza tzw. nabożeństwo czterdziestogodzinne. Nabożeństwo to będziemy przeżywać od dzisiaj do wtorku, od godz. 15.00 do 18.00. Postarajmy się znaleźć chwilę czasu, aby przyjść do kościoła na modlitwę i adorację Najświętszego Sakramentu, by podziękować Bogu za każde dobro od Niego otrzymane, a także przeprosić za grzechy i niewierności swoje i bliźnich wobec Bożych przykazań. Prosimy członków grup duszpasterskich i mieszkańców parafii o udział w adoracji:

  • Niedziela, 23 lutego 2020 r.

   • 15.00-16.00 - Krąg Biblijny, mieszkańcy ul. Przewóz

   • 16.00-17.00 - Apostolat Margaretka, mieszkańcy ul. Lipskiej

   • 17.00-18.00 – Ruch Sercańskiej Młodzieży, LSO, mieszkańcy ul. Myśliwskiej

  • Poniedziałek, 24 lutego 2020 r.

   • 15.00-16.00 - róża I NMP, mieszkańcy ul. Golikówka, Surzyckiego, Grochowej

   • 16.00-17.00 - róża II św. Faustyny, mieszkańcy ul. Mały Płaszów

   • 17.00-18.00 - róża III św. Łucji, mieszkańcy ul. Glinianej, Kaczej, Batki

  • Wtorek, 25 lutego 2020 r.

   • 15.00-16.00 - róża IV bł. Franciszka Marto, mieszkańcy ul. Łanowej, Żołnierskiej, Żeńców

   • 16.00-17.00 - Caritas, Domowy Kościół, mieszkańcy ul. Siemienowicza, Iłowej, Motyla, Węglarskiej

   • 17.00-18.00 - Nadzwyczajni Szafarze Komunii św., Duszpasterska Rada Parafialna, chór parafialny, mieszkańcy ul. Źródlanej, Koziej, Bagrowej, Goszczyńskiego

   • We wtorek Zgromadzenie Księży Najświętszego Serca Jezusowego przeżywa Dzień Wynagrodzenia Bogu za wszelkie grzechy popełnione przeciw Jego Miłości. 

 2. W najbliższą środę przypada Popielec. Tego dnia, przez symboliczny gest posypania głów popiołem w czasie liturgii, wkroczymy w okres Wielkiego Postu. Wielki Post – to czas święty, czas szczególny. Msze św. o godz. 6.30, 9.00, 18.00 i 19.30. W tym dniu obowiązuje post ścisły: jakościowy – wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i ilościowy – jeden posiłek do syta i dwa lekkie. Nie ma dyspensy. Przykazanie kościelne zobowiązuje nas w okresie pokuty powstrzymać się od udziału w zabawach i dyskotekach. Ofiary złożone tego dnia na tacę będą naszą jałmużną wielkopostną na pomoc osobom potrzebującym wsparcia materialnego w naszej parafii.

 3. Spotkania formacyjne dla kandydatów do sakramentu bierzmowania z klasy VIII szkoły podstawowej w środę i w czwartek o godz. 19.00 

 4. Od Środy Popielcowej do I Niedzieli Wielkiego Postu przypadają kwartalne dni modlitw o ducha pokuty oraz o pojednanie z Bogiem i bliźnimi.

 5. Rozpoczynają się nabożeństwa wielkopostne:

  • w piątki – Droga Krzyżowa dla dzieci i dorosłych o godz. 17.30, po niej Msza św., a dla młodzieży i przygotowujących się do sakramentu bierzmowania o godz. 19.00. Dzieci będą otrzymywały specjalne obrazki.

  • w niedziele – Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o godz. 17.00. Taca zbierana w czasie Gorzkich Żali przeznaczona będzie na kwiaty do Ciemnicy i Bożego Grobu. Zachęcamy do licznego udziału w tych nabożeństwach. Za pobożne odprawienie Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali można dostąpić odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami.

 6. Zgodnie z naszą tradycją w czasie Wielkiego Postu podejmujemy różnego rodzaju umartwienia. Wielu z nas między innymi rezygnuje z picia alkoholu czy palenia tytoniu. Prosimy Was abyście uzewnętrznili to zobowiązanie składając podpis w Księdze Abstynencji, znajdującej się na stoliku pod chórem.

 7. Matka Boża w objawieniach w Fatimie mówiła, iż największą przeszkodą w drodze człowieka do Boga jest grzech, trwanie w grzechu, a w końcu wyparcie się Boga. Dlatego Maryja prosiła ludzi, aby pościli o chlebie i wodzie. Rozpoczynając Wielki Post chcemy Was zachęcić do 40 dniowego postu o chlebie i wodzie. Osoby, które podejmą się tej formy postu prosimy o zgłoszenie się do zakrystii w celu otrzymania obrazka z intencją o świętość życia kapłańskiego i o powołania do kapłaństwa i życia zakonnego. Do intencji ogólnej można dołączyć swoją osobistą. Jedna osoba podejmuje post w dniu wyznaczonym na obrazku.

 8. W przyszłą niedzielę zmianka tajemnic różańcowych po Mszy św. o godz. 9.30.

 9. W poniedziałek, 24 lutego o godz. 12.30 w salce parafialnej odbędzie się bezpłatne badanie pod kątem: funkcjonowania organów wewnętrznych, napięcia mięśniowego, mineralizacji kości, prawidłowy poziom wody i tkanki tłuszczowej. Zapraszamy.

 10. W niedzielę, 8 marca, odbędzie się wizytacja kanoniczna naszej parafii. Przeprowadzi ją ks. Arcybiskup Marek Jędraszewski. 

  • Program:

   • 9.30 – Msza św. Powitanie i sprawozdanie ks. Proboszcza z życia religijnego Parafii. Msza św. z udziałem grup duszpasterskich: Duszpasterska Rada Parafialna, Róże Żywego Różańca, Domowy Kościół, Apostolat Margaretka, Krąg Biblijny, chór parafialny A Corde, Caritas. Pod koniec Mszy św. będzie poświęcenie drogi krzyżowej. Zapraszamy fundatorów drogi krzyżowej. Po Mszy św. spotkanie z członkami tych grup.

   • 11.00 – Msza św. z udziałem dzieci: Liturgicznej Służby Ołtarza, scholii dziecięcej, rodziców z dziećmi.

   • 12.30 – Msza św. z udzieleniem sakramentu bierzmowania.

   • 16.00 – Spotkanie z Duszpasterską Radą Parafialną.

 11. W marcu sakramentu chrztu św. udzielamy w 3 i 4 niedzielę w czasie Mszy św. o godz. 12.30.

 12. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej. W Gościu Niedzielnym polecamy m. in.: o sensie wielkopostnych umartwień oraz o tym, co papież Franciszek napisał w swojej adhortacji. W tygodniku Niedziela m. in.: zatrzymać alkoholowy potop; post i umartwienie; wywiad z papieżem Franciszkiem z okazji 100. rocznicy urodzin papieża z Polski.

 13. Składamy serdeczne „Bóg zapłać” za ofiary złożone na tacę, przekazane drogą bankową. Po Mszy św. odbędzie się zbiórka ofiar do puszek na wyjazd do Lourdes dla chorych i niepełnosprawnych dzieci z Domu Pomocy Społecznej przy ul. Łanowej. Polecamy tę sprawę ofiarności Parafian.

 14. Z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odeszła: Jadwiga Chuderska z ul. Kaczej. Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie…

 

Na ten nowy tydzień, na koniec karnawału i na początek Wielkiego Postu niech Bóg ożywia Wasze serca prawdziwą miłością udzielając sił do przemiany życia i czynienia dobra. Spokojnej, ciepłej niedzieli. 

Szczęść Boże!